Mostek w ogrodzie może stać się oryginalnym elementem dekoracyjnym. Pozwala on spojrzeć na nasz ogród z nowej, ciekawszej perspektywy. Właściwie dobrany zarówno pod względem estetycznym, jak i architektonicznym będzie wprowadzał przyjemny wygląd naszej krainie zieleni.

W przypadku projektowania mostka powinniśmy zachować odpowiednie proporcje. Jeśli będzie on zbyt dużej wielkości istnieje ryzyko, że zdominuje resztę elementów. W przydomowym ogrodzie wystarczy most o szerokości 80 centymetrów. Jeżeli nasz ogród jest bardzo małych rozmiarów w zamian możemy użyć przejścia zrobionego na przykład z głazów.

Najbardziej spotykanym materiałem, z którego wykonywane są mostki jest drewno. Sklepy oferują szeroką gamę gotowych drewnianych konstrukcji. Jak się okazuje, zbudowanie takiego mostka wcale nie należy do trudnych zadań. Ważne jest, abyśmy użyli do tego drewna odpornego na wodę np. modrzewiowego bądź dębowego. O tym jak zabrać się za budowanie wspomnianej konstrukcji napiszemy w kolejnych postach.

Zastanówmy się teraz, gdzie umieścimy nasz gotowy bądź własnoręcznie zrobiony mostek. Najlepiej będzie, jeśli przejście prowadzić będzie do atrakcyjnego i wyjątkowego miejsca. Może to być strefa relaksu i wypoczynku – taras czy ciekawie zaaranżowana altana.

W jednej z inwestycji trójmiejskiej firmy Invest Komfort można znaleźć niewielki, a zarazem dekoracyjny mostek w towarzystwie kwiatów i innej, bujnej zieleni. Mowa o Jaśkowej Dolinie 29 – zamkniętym architektonicznie zespole trzech kameralnych i jednoklatkowych budynków, który znajduje się w Gdańsku. Do tej niezwykle eleganckiej posesji prowadzi (niczym na dworek) bajeczny mostek, pod którym przepływa urokliwy potok.

Innym przykładem nieszablonowego mostka mogą pochwalić się mieszkańcy osiedla Aquarius (w skład inwestycji wchodzi osiem budynków mieszkalnych) w Sopocie autorstwa także tego dewelopera. Obie wizualizacje mogą Państwo zobaczyć na stronie internetowej www.investkomfort.pl.

W przypadku aranżacji mostka ważne jest, abyśmy nie ulegali panującej modzie, a dostosowywali jego wygląd do całości ogrodu. Powinien on współgrać z resztą, a nie stać się wyraźnie niepasującym elementem. Wtedy na pewno będzie wywoływał pozytywny i bajeczny odbiór wśród odwiedzających nas osób.