Swego czasu na umieszczenie przydomowego basenu mogła pozwolić sobie jedynie elita. Dziś nierzadko spotykamy basen na posesji przeciętnego Kowalskiego. Nie jest już marzeniem, a niewielkim luksusem i ekstrawagancją, z której korzysta coraz większa ilość osób. Jakie kroki musimy poczynić, aby nasz ogród stał się wodną oazą wypoczynku?

Podstawową rzeczą jest ustalenie miejsca, na którym będzie znajdował się basen. Zwróćmy uwagę na podłoże, czy pod ziemią nie ma instalacji lub dużych korzeni drzew. Najczęściej wybieramy 1,5 metra głębokości niecki basenu – taka głębokość wystarcza zarówno do pływania, jak i zabaw w wodzie. Wybierzmy miejsce dobrze nasłonecznione przez większość dnia, gwarantujące poczucia intymności, w niedużej odległości od domu.

Następnie musimy zatroszczyć się o pozwolenie na budowę. Jeśli nasz basen będzie większy niż 30 metrów kwadratowych mamy, obowiązek złożenia odpowiedniego wniosku do starostwa. Samo zgłoszenie zamiaru wybudowania (nie później niż 30 dni przed startem budowy) basenu wystarczy w przypadku mniejszych powierzchni.

Zastanówmy się jeszcze, w jaki basen zainwestujemy: kryty czy otwarty? Wszystko zależy od naszych potrzeb, od tego czy pragniemy korzystać z basenu przez cały rok czy wystarczą nam kąpiele w letnie, ciepłe dni. Jeśli wybierzemy tą drugą opcję, pomyślmy chociaż o okryciu basenu, grubą folią lub panelami, które uchronią go chociażby przed zanieczyszczeniami.

Koszt niecki z systemem filtracji wynosi kilkanaście tysięcy złotych. Za ręcznie zwijaną folię zapłacimy około 3 tysięcy złotych, natomiast za panele około 10 tysięcy złotych. System do podgrzewania wody (jeśli zależy nam na używania basenu również w chłodniejsze dni) to koszt rzędu 5 – 10 tysięcy złotych.

Jeśli ktoś preferuje mieszkanie w bloku, a kocha wodę i uwielbia pływać, proponujemy przeprowadzkę nad morze, np. do Trójmiasta. Lokalizacje i ceny niektórych mieszkań są na tyle kuszące, że nie sposób się im oprzeć. Przykładowe „M” na osiedlu Nadmorski Dwór dewelopera Invest Komfort zlokalizowane jest w przepięknym Gdańsku, niedaleko piaszczystej plaży i morza. Jego mieszkańcy w każdej wolnej chwili mogą korzystać z uroków nadmorskiej miejscowości, w przypadku tej inwestycji występują również wodne założenia oraz kaskady stanowiące atrakcyjny element małej architektury osiedla.









Basen we własnym ogrodzie zyskuje coraz większą popularność. Stanowi miejsce relaksu i odnowy, ale również gwarantuje nam aktywny wypoczynek, który wpływa zarówno na nasze ciało, jak i duszę. Dzięki takim kąpielom możemy cieszyć się zdrowiem i ogólnym dobrym samopoczuciem.