Pozwoli ustrzec nas przed tłustymi osadami, a nasze mieszkanie przed roznoszącym się zapachem gotowanego obiadu, może być także wyjątkową ozdobą naszej kuchni - mowa oczywiście o okapie. Dziś zastanowimy się, czy okap jest rzeczywiście niezbędnym elementem w naszym mieszkaniu. Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie tego urządzenia?

To jaki model okapu wybrać zależne jest od projektu zabudowy kuchni. Przykładowo, jeśli płyta indukcyjna znajduje się tuż przy ścianie, okap musi występować w wersji przyściennej. W przypadku gdy płyta do gotowania znajduje się na środku zabudowy kuchennej, tak jak ma to miejsce w mieszkaniu pokazowym dewelopera Invest Komfort, położonym na gdańskim osiedlu Wzgórze Focha, wówczas należy zamontować wyciąg wyspowy mocowany do sufitu. 









Podczas zakupu okapu (wolnowiszącego bądź do zabudowy) należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim jest to czas jaki poświęcamy na gotowaniu, wielkość naszej kuchni, a także dostępne rozwiązania wentylacyjne. Równie ważnym czynnikiem są względy estetyczne – okap powinien współgrać ze stylistyką całego pomieszczenia. Najważniejszym parametrem jest ten dotyczący ilości powietrza, które okap jest w stanie oczyścić w danym czasie. Nie ma sensu kupować sprzętu o małej wydajności do dużej kuchni, bowiem urządzenie nie będzie spełniać swojej roli. I odwrotnie, bezcelowe jest kupowanie bardzo wydajnego okapu do niewielkiej kuchni. 

Nadal stoisz przed dylematem: montować w kuchni okap czy też nie? O tym czy okap jest niezbędnym albo bezużytecznym elementem wyposażenia kuchni tak naprawdę musisz sam sobie odpowiedzieć. My uważamy, że dzięki działaniu tego urządzenia gotowanie może stać się przyjemną czynnością wykonywaną w pomieszczeniu pozbawionym „duchoty” i mieszających się zapachów. To jest pewne! A ściany naszej kuchni będą długo wolne od wszelkich kuchennych zabrudzeń.